Haber

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva: Ortadoğu’da soykırım yaşanıyor

Brezilya Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva, uluslararası toplumun Orta Doğu’da devam eden çatışmaları durdurması gerektiğini belirterek, “Bu artık bir savaş değil, sadece soykırım” dedi.

Başkent Brasila’daki başkanlık sarayında basın toplantısında konuşan Lula da Silva, İsrail’in Gazze’deki saldırılarına değinerek, “Kim haklı, kim haksız bir kenara bırakılmalı, yoksa kimin saldırdığını bilmek bile istemiyorum” dedi. Öncelikle düşmanlıkların artık sona ermesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Lula da Silva, “Sorun şu ki, bu artık bir savaş değil, sadece bir soykırım. Çünkü savaşla hiçbir ilgisi olmayan yaklaşık 2 bin çocuk öldürüldü. Gerçekten anlamıyorum, nasıl olduğunu bilmiyorum.” Çocukların ve masumların ölümüne yol açacak bir savaşa insan katlanabilir.” değerlendirmesini yaptı.

Uluslararası topluma seslenen Lula da Silva, İsrail bombardımanından kaçmak isteyen Gazzeliler için insani koridorun bir an önce açılması çağrısında bulundu.

Brezilya Devlet Başkanı Lula da Silva, 25 Ekim’de yaptığı açıklamada, Gazze’de yaşananlarla ilgili Birleşmiş Milletler’in (BM) daha fazla sorumluluk alması gerektiğini belirtti.

elbistanajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu