Haber

İstiklal zanlısı, Türkiye’de araç kiralama şirketi kurmuş

İstanbul Taksim’de altı kişinin hayatını kaybettiği 81 kişinin de yaralandığı bombalı taarruzun planlayıcısı olduğu savıyla gözaltına alınan Ammar Jarkas’ın İstanbul’da 2020’de bir otomobil kiralama şirketi kurduğu ortaya çıktı.

Diken’den Canan Coşkun’un haberine nazaran, hareketi planladığı öne sürülen Jarkas’ın şahsî Facebook hesabındaki 13 Şubat 2020 tarihli bir paylaşımda Zrak Rent A Car isimli bir şirketin sayfasını da paylaştığı görülüyor.

Bu şirket ticaret sicili kayıtlarına nazaran, Ocak 2020’de Esenyurt’ta Muhammed Ammar Jarkas ve Suriye asıllı Marwan Barwdji iştirakinde 200 bin TL sermayeyle kurulmuş. Şirketin unvanı ‘Zrak Group Oto Kiralama Danışmanlık Hizmetleri’ymiş.

Haziran 2021’e gelindiğinde Jarkas şirketteki hissesini Barwdji’ye devretmiş, şirketin ismi de ‘Zrak Group Tekstil Oto Kiralama Danışmanlık Hizmetleri’ olarak değişmiş. Şirketin adresi de Küçükçekmece’ye taşınmış. Temmuz 2022’de ise Barwdji, Yaser Baroudji’yi şirkete ortak yapmış. Kayıtlara nazaran Jarkas, Barwdji ve Baroudji’nin kimlik numaraları 99 ile başlıyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü tarafından yabancı asıllı şahıslara 99 ile başlayan bir yabancı kimlik numarası veriliyor.

AMMAR JARKAS’IN KARDEŞİ: SEKİZ-DOKUZ YILDIR BURADA

Facebook hesabında yazan telefon numarasından ulaşılan kişi Ammar Jarkas’ın kardeşi Ahmad Ramez olduğunu söyledi. Ramez, gözaltında olduğu belirtilen Jarkas’la ilgili “Adam çalışıyor, sekiz-dokuz yıldır burada” dedi. Jarkas’la görüşemeyeceğimizi söyleyen Ramez, avukatları aracılığıyla karşılık verileceğini söyledi.

Ammar Jarkas’ın birlikte şirket kurduğu Marwan Barwdji, Jarkas’ın eski ortağı olduğunu, kendisinin şu an dokuma işiyle uğraştığını, Jarkas’ı da üç yıldır görmediğini söyledi.

Ammar Jarkas’ın Facebook profilinde tank ve silahlarla çekilmiş, kamuflaj kıyafetli fotoğraflar da yer alıyor. Jarkas ve Ahmad Ramez, haberin yayınlanmasından ve toplumsal medya platformlarında fotoğraflarının paylaşılmasından sonra Facebook hesaplarını kilitledi.

Ne olmuştu?

İstanbul’un en işlek semtlerinden Taksim’deki İstiklal Caddesi’nde pazar (13 Kasım) bomba patlatılması sonucunda altı kişi hayatını kaybetmiş, 81 kişi de yaralanmıştı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu saldırıyı PKK’nin düzenlediğini tez edip ABD’yi suçlamıştı.

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün açıklamasında da zanlının ‘PKK tarafından özel yetiştirilmiş bir istihbarat elemanı’ olduğu belirtilmişti.

PKK ise taarruzla ilgisinin olmadığını açıklamıştı.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, İstanbul Taksim’deki atağa ait gözaltı sayısının dün 50’ye yükseldiğini bildirmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu