Haber

CHP’li Kaya: “Uzaktan eğitim kararı geri çekilmelidir”

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, üniversitelerin uzaktan eğitime geçişine ilişkin kararın geri alınmasını istedi.

Meclis’te düzenlediği basın toplantısında Kaya, Kahramanmaraş’ta meydana gelen depremde hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, yaralılara şifa diledi.

Üniversitelerin deprem nedeniyle yaza kadar uzaktan eğitime geçme kararının bilimsel bir gerçekliğe dayanmadığını öne süren Kaya, depremden etkilenen ve evsiz kalan vatandaşlara hızlı bir yaşam alanı bulunmasının doğru bir karar olduğunu belirterek, ama KYK yurtları uzun soluklu bir analiz değildi.

“Deprem bölgesinden farklı illerdeki üniversitelere gelip KYK yurtlarında kalan öğrenciler memleketlerine nasıl ve nereye gidecekler?” sorusunu soran Kaya, yurtlarda bu durumda kalan öğrencilerin durumunun yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı.

Deprem bölgesindeki internet altyapısının ve taşınabilir telefon hatlarının çökme noktasına geldiğine ve çok sayıda öğrencinin bilgisayara erişiminin olmadığına işaret eden Kaya, üniversitelerin kapatılması yerine deprem bölgelerindeki üniversite öğrencilerinin kapanması gerektiğini önerdi. üniversitelerin depremden zarar görmemiş uygun bölümlerine misafir öğrenci olarak alınır ve derslerine bu üniversitelerde devam eder.

Üniversiteleri tamamen kapatmak yerine, ilk ve orta öğretimde olduğu gibi üniversitelere de makul bir süre orta öğretim verilebileceğini ifade eden Kaya, şöyle devam etti: “Pandemi döneminde uzaktan eğitimin yapılamayacağını gördük. Üniversitelerin kapatılması doğru bir karar değil. Uzaktan eğitime geçiş kararı derhal geri çekilmelidir.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu