İş

Türkiye ve Mısır ticari ilişkileri geliştirme konusunda anlaştı

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmet Samir Saleh ile görüştü. Bakan Bolat, “Mısır ile karşılıklı ticaretimizi 5 yılda 15 milyar dolara çıkarma, Serbest Ticaret Anlaşmamızı geliştirmek, yatırım ve müteahhitlik hizmetlerinde işbirliğimizi geliştirmek ve Mısır’daki ticaret fırsatlarını değerlendirmek için Karma Komite Toplantımızı gerçekleştirme kararı aldık. Yerel para birimleri.”

Bakan Bolat, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmet Samir Saleh ile bakanlıkta görüşmeye geldi. Bakan Bolat, görüşmeye ait Twitter hesabından yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik bağları değerlendirdiklerini ve ekonomik ilişkilerde yeni bir yol haritası belirlediklerini belirtti. Bolat, “Mısır ile karşılıklı ticaretimizi 5 yıl içinde 15 milyar dolara çıkarma, Serbest Ticaret Anlaşmamızı geliştirmek, yatırım ve müteahhitlik hizmetlerinde iş birliğimizi geliştirmek ve yerel pazarlardaki ticaret fırsatlarını araştırmak amacıyla Karma Komite Toplantımızı gerçekleştirme kararı aldık. para birimleri.”

Toplantıda alınan kararların takibini yapmak üzere Üst Düzey Ticari İstişare Mekanizması çerçevesinde kısa süre içinde Kahire’de bir araya geleceklerini belirten Bakan Bolat, “Konuğum Sayın Bakanımla da bir çalışma toplantısı gerçekleştirdik. Türkiye ve Mısır’dan iş dünyası kuruluşlarının liderlerinin katıldığı Mısır Özel Dairesi’nin Türkiye ile Ortadoğu arasındaki ticari ve ekonomik bağların geliştirilmesine ilişkin görüş ve değerlendirmelerini dinledik.BAKANLIKTAN AÇIKLAMA Yazılı bir açıklama da yapıldı. Toplantıya ilişkin Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Toplantının amacı, şu anda 10 milyar dolar civarında olan ticaret hacmini 5 yılda 15 milyar dolara çıkarmaktı. Mevcut Serbest Ticaret Anlaşması’nın ülkeler arasında geliştirilmesi amacıyla Karma Komite Toplantısı’nın yapılması kararlaştırıldı. Karşılıklı yatırımların artırılması noktasında yatırımcılara gerekli kolaylıkların sağlanması için yoğun çaba sarf edilmiştir. İşbirliği kurulması konusunda uzlaşmaya varıldı. İş çevrelerini bir araya getiren ortak düzenlemelerin önümüzdeki dönemde yoğun bir şekilde yürütülmesi konusunda mutabık kalındı ​​ve bu kapsamda firmaların iki ülkedeki iş forumları ve fuarlara katılımlarının teşvik edilmesi kararlaştırıldı. Paranın kullanım imkânlarının araştırılmasına karar verildi.. Sayın Bakanımız Prof. Üst Düzey Ticari İstişare Mekanizması çerçevesinde toplanır. Daha sonra Ticaret Bakanlarının başkanlığında Türkiye ve Mısır’dan iş dünyası kuruluşlarının başkanlarının katıldığı toplantıda, iş dünyası temsilcileri Mısır ile ticari ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesine ilişkin görüş ve değerlendirmelerini Bakanlara aktardı. ve Türkiye. Türk müteahhitlerinin Mısır’da üstlendiği projelerin fiyatlarının 1,2 milyar dolar seviyesinde olduğunu belirterek, “Ticaret Bakanları arasında son 10 yılda gerçekleşen ilk karşılıklı ziyaret olması nedeniyle önemli olan görüşme, önümüzdeki dönemde iki ülke arasında ilerleyecek olan ticari ve ekonomik iş birliğinin bir göstergesidir.

haber-oltu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu